CAŁA POLSKA CZYTAŁA FREDRĘ - relacja

7 września 2013 r., w piękny sobotni poranek wielopokoleniowa publiczność Krosna Odrzańskiego, razem z władzami miasta brała udział w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry". W towarzystwie krokodyla, osiołka i innych zwierzaków - postaci z utworów Fredry - rozpoczęliśmy wspólnym czytaniem "Pawła i Gawła". Młode pokolenie przypomniało nam bajki hrabiego, a starsi największe komedie: "Zemstę" i "Śluby panieńskie" oraz trochę zapomnianą "Ciotunię".

Osią intryg komedii Fredry są zazwyczaj pieniądze, miłość i małżeństwo, a głównie dylemat: czy zawrzeć małżeństwo dla pieniędzy (czego na ogół chcą rodzice bądź opiekunowie), czy wziąć ślub z miłości. Nie brakowało więc humorystycznych tekstów i postaci, w które wcielali się nasi goście. Ich kreacje aktorskie momentami wzbudzały ubaw po pachy.  I tak można było usłyszeć i zobaczyć Burmistrza Krosna Odrzańskiego Marka Cebulę w roli Cześnika Raptusiewicza z Zemsty, Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Miechowicza w roli Wacława z Zemsty oraz Gustawa ze Ślubów Panieńskich, a także Szambelana z Ciotuni; w roli Papkina wystąpił Tomasz Struk - kierownik OSiR. Ślubowały nienawidzić ród męski Danuta Statkiewicz - Prezes Sportowego Klubu Siatkarskiego "Tęcza" oraz Barbara Groncik - Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu, wcielając się w role Anieli i Klary ze Ślubów Panieńskich. To oczywiście nie wszyscy bohaterowie sobotniej akcji. Do czytania zaprosiliśmy również panią dyrektor Biblioteki - Danutę Gzik, sekretarz gminy panią Agnieszkę Czarnolewską, wieloletnią jurorkę konkursów recytatorskich - Annę Wołoncewicz, radną Rady Miejskiej - Kazimierę Potocką, sołtyskę wsi Chyże Wiolettę Mateuszów a także właściciela Gospodarstwa Rybackiego Karp - Zdzisława Banaszaka.

Wiersze o osiołku, cyganie, małpie w kąpieli, kogutach i inne czytali uczniowie krośnieńskich szkół: Tymon Sójka, Inga Karaś, Ania Stefańczyk, Kamila Kuciewicz, Kamila i Karolina Dunajskie oraz Bartek Wojnarowski.

Dzięki sprzyjającej aurze pogodowej i potraktowaniu swoich ról z dystansem, nasi goście zafundowali nam wspaniałą zabawę ! Dziękujemy !

I.J

więcej zdjęć autorstwa Stanisława Straszkiewicza dostępnych jest na stronie