Dziewczyna z szafy - zakończyła projekt KINO za regałem

13 grudnia, w 32. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, zorganizowaliśmy seans filmowy, na który zaprosiliśmy mieszkańców Krosna Odrzańskiego i okolic, aby wspólnie z uczestnikami projektu "KINO za regałem", uroczyście podsumować projekt, na który Biblioteka otrzymała dofinansowanie Fundacji Bank Zachodni WBK. Przed jego rozpoczęciem głos zabrała Pani dyrektor Danuta Gzik, która witając wszystkich podziękowała za udział w projekcie młodzieży oraz wszystkim mieszkańcom, którzy uczestniczyli w seansach i spotkaniach wielopokoleniowych organizowanych w naszej Bibliotece w ramach tegoż projektu.

Film zaprezentowany na dużej sali kinowej Klubu Wojskowego, do lekkich nie należał. Jednak mimo, że to okres przedświąteczny, a może właśnie dlatego - należało sięgnąć po głębsze emocje. Nasze życie codzienne, jego powtarzalność, przewidywalność - powodują, że często niezauważalnie przelatuje nam przez palce. Dlatego czasem należy się zatrzymać, aby dostrzec to co być może dla wielu jest niezauważalne.

Na ekranie widz zobaczył chorobę – chorobę ciała, chorobę umysłu, chorobę otoczenia… społeczeństwa – po drugiej stronie barykady jest jednak piękno i geniusz, a nawet porozumienie dusz. Film znakomicie balansuje pomiędzy melodramatyzmem i ironią, między wzruszeniem a dowcipem, zmuszając widza do refleksji.

Krośnieńska publiczność była różna, nikt chyba nie spodziewał się jednak dzwonka czyjegoś telefonu, który rozległ się na chwilę po rozpoczęciu sensu. Słynne „Ja uwielbiam ją” niejako nas rozbawiło. Poprawną reakcją na tego typu sytuację byłoby odrzucenie połączenia lub wyciszenie dźwięku, jednak, już sam rodzaj dzwonka mógł dać nam do zrozumienia, że poprawna reakcja nie nastąpi. Niczym nie skrępowane „HALO!!?” rozłożyło wszystkich na łopatki.

Reszta seansu przebiegła bez zakłóceń.

Projekt KINO za regałem, trwał od marca do grudnia 2013 r. W tym czasie zorganizowano 14 seansów filmowych, warsztaty komiksu pn."Tworzenie bohatera komiksowego", spotkania z krytykami filmowymi: Tomaszem Raczkiem oraz (online) Stanisławem Janickim. Łącznie, bezpośrednio wzięło w nim udział 46. młodych ludzi w wielu 13-16 lat, pośrednio natomiast 527 osób, które były uczestnikami spotkań wielopokoleniowych.

Dzięki temu projektowi BPMiG była m.in. współorganizatorem tegorocznego LATA w MIEŚCIE - wakacji dla dzieci. Z kina mogli skorzystać i mali i duzi. Często bowiem projekcje filmowe gościły na "Wieczorach na Parkowej". Młodzi uczestnicy projektu natomiast, zainspirowani kinem, zorganizowali w strojach kostiumowych zakończenie roku szkolnego - jako Piraci z Karaibów.

Przypomnijmy, że celem projektu było zwiększenie zainteresowania młodzieży sztuką filmową, nauczenie krytycznego odbioru różnych gatunków filmowych, kształtowanie postawy dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów.

I.J

(fot. zbiory własne)