Spotkania z pasjami - gość Emilian Kamiński - relacja

Ruszył drugi cykl „Spotkań z pasjami”. Pierwszym gościem zaproszonym na wideokonferencję z seniorami, którzy zgromadzili się w naszej Bibliotece, był Emilian Kamiński aktor, reżyser, założyciel Fundacji Atut, Teatru Kamienica... i człowiek wielu pasji!, który ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych.

W 2005 roku Emilian Kamiński został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2007 roku odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 4 grudnia 2007 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Emilian Kamiński jest jednak nie tylko aktorem, reżyserem i dyrektorem teatru. Jest on także pasjonatem historii, szczególnie tej dotyczącej jego rodzinnego miasta w okresie międzywojennym. Pan Kamiński zawsze podkreślał wielkie przywiązanie właśnie do Warszawy. Często mówi, że to tu się wychował, tu zaczął pracę, temu miejscu zawdzięcza najwięcej, dlatego swoje serce oddał właśnie Warszawie. Miłość do stolicy widać także, odwiedzając założony przez niego teatr Teatr Kamienica. Decydując się na założenie własnego teatru, wiedział już, że miejsce to powinno był wypełnione duchem i historią Warszawy. Sam budynek teatru jest miejscem wyjątkowym – jest to jedna z nielicznych kamienic, które przetrwały II wojnę światową. Wymagał jednak ogromnego nakładu pracy. Pan Emilian osobiście koordynował wszystkie działania związane z renowacją budynku, często angażując się nawet w prace budowlane. Nie chciał jednak poprzestać jedynie na odnowieniu zabytkowego budynku. Postanowił przypomnieć Warszawiakom i nie tylko, jakim miastem była stolica tuż przed wybuchem II wojny światowej. W tym celu zaprosił do współpracy dwójkę artystów architektów, którzy przygotowali na podstawie starych fotografii makietę przedwojennej Warszawy. A to jeszcze nie wszystko - Pan Kamiński wie doskonale, że miasto to nie tylko budynki, dlatego do działań Teatru Kamienica zatrudnia osoby niepełnosprawne czy bezdomne.

Dzięki temu może klimat teatru odzwierciedlać również aspekt społeczny miasta oraz poglądy jego właściciela.

Na kolejne spotkanie zapraszamy za dwa tygodnie.

/zdjęcia zbiory własne/